Legendy

Legendy, legendy, legendy… trochę historii, trochę gawędy…

Kochani Czytelnicy!

Zapewne każdy z Was niejeden raz był w takim miejscu w Polsce, które jest nie tylko ciekawe i atrakcyjne z wyglądu, ale również związane z bogatą historią, kulturą i tradycją. Zwykle wokół takich wyjątkowych miejsc krążą także tajemnicze opowieści zwane legendami.  

Z pewnością każdy z Was przynajmniej raz w życiu słyszał opowieść o Smoku Wawelskim, siejącym spustoszenie nad Krakowem, czy niegodziwym Królu Popielu, którego zjadły myszy. Niewątpliwie są to bohaterowie jednych z najbardziej znanych polskich legend. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, czym tak naprawdę jest legenda? Czy słysząc kolejną opowieść o Białej Damie, która każdej nocy o pełni księżyca snuje się po ruinach dawnego zamczyska nieopodal Waszego miejsca zamieszkania, rozmyślaliście nad jej rzeczywistym istnieniem? Czy zastanawialiście się nad tym, czy postać Białej Damy jest tylko bajkowym tworem miejscowego gawędziarza po kilku piwach, czy może istniejącą niegdyś osobliwością, której życie zostało zapisane na kartach historii? A więc ile tak naprawdę prawdy kryje w sobie legenda, a ile zmyślenia? Może zacznijmy od początku…

Słowo legenda wywodzące się z języka łacińskiego, oznacza coś, co należy przeczytać. To fantastyczna opowieść, dotycząca znanych postaci i świętych, a także historycznych wydarzeń i związanych z nimi rzeczywistych miejsc. Każda legenda zawiera w sobie podstawy historyczne, które są mocno oplecione mało prawdopodobnymi bądź nierealnymi motywami. Innymi słowy, w każdej legendzie można doszukać się tyle samo prawdy, co wybujałej fantazji.

Dawniej legendy przekazywane były wyłącznie ustnie, z pokolenia na pokolenie. W dzisiejszym zabieganym świecie nikt nie ma jednak czasu na to, by godzinami snuć opowieści, ani żeby ich słuchać, przez co pamięć o wielu tajemniczych miejscach i wyjątkowych bohaterach powoli wymiera. Jedynym sposobem, aby uchronić legendy przed całkowitym zapomnieniem, jest zacząć je spisywać. Właśnie tym postanowiłam się zająć.

Chciałabym zaprosić Was, drodzy Czytelnicy, na wspólną podróż po krainie polskich legend, tych znanych i mniej znanych. Razem ze mną odwiedzicie najodleglejsze zakątki Polski. Dowiecie się, skąd na polskich ziemiach wzięła się sól oraz w jaki sposób powstało jedno z najstarszych miast w naszym kraju. Poznacie solnego duszka, który przed laty płatał figle górnikom z bocheńskiej kopalni soli i wojnickiego diablika, który już nigdy nie wrócił do piekła, a także wielu, wielu innych wyjątkowych bohaterów.

Do usłyszenia!

 

Udostępnij na:
  1. […] ciekawą alternatywę dla tradycyjnych książek proponujemy legendy! Legendy przechowują historię, tradycję, życiową mądrość i wa… Budują tożsamość z regionem i pozwalają zachować pamięć o […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *