Komiksy

Komiks jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnej formy reklamy.

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm decyduje się na promowanie towarów i usług z wykorzystaniem komiksu. Komiks jest bowiem atrakcyjną i o wiele ciekawszą od tradycyjnej reklamy formą przekazu informacji. A co najważniejsze, komiks posiada niezwykłą moc oddziaływania na ludzkie emocje i tym samym może o wiele szybciej dotrzeć do klientów i zdobyć ich zaufanie. Więcej faktów i ciekawostek na ten temat znajdziecie w znakomitym artykule: Komiks promocyjny, reklamowy, brandingowy – co to takiego jest?, autorstwa mojej drugiej połowy. Gorąco zachęcam do lektury!

A teraz coś z mojej bajki. Przygotowanie prawidłowego scenariusza do komiksu reklamowego wymaga nie tylko trafionego pomysłu na historię, która będzie w atrakcyjny i nie nudny sposób opowiadać o danym produkcie czy usłudze, ale też dogłębnego zatopienia się w dziedzinę, której dotyczyć ma komiks. Praca nad jedną stroną scenariusza do komiksu (złożoną zwykle z sześciu kadrów) trwa średnio od 1 do 2 dni. I nie jest prawdą, że scenariusz to tylko kilka luźnych słów włożonych w dymki bądź kwadraty przyporządkowane do danych obrazków.

Scenariusz komiksowy to przede wszystkim to, czego nie widać, a więc cały koncept historii wraz z chronologicznie rozpisaną fabułą, która później zostaje przeze mnie podzielona na kadry komiksowe. Scenariusz to także storyboard – czyli rozrysowane (zgodnie z fabułą) proste scenki wraz z rozmieszczonymi na nich wstępnymi offami (narracją) i dialogami. Na koniec, scenariusz to odpowiednio wyważone słowa, które mają wywoływać u odbiorcy zaplanowane emocje. A żeby prace nad komiksem mogły ruszyć dalej, wszystko to musi jeszcze zaakceptować klient.

Poniżej zamieszczam przykładowe plansze z komiksów reklamowych, stworzonych wspólnie z Pawłem.

Udostępnij na:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *