Aktualności

Scenariusze do komiksów edukacyjnych, reklamowych, szkoleniowych.

Scenariusz komiksowy - przeczytaj o tym, jak ważny jest scenariusz, aby powstał komiks.

Każdy prawidłowo przygotowany komiks powinien posiadać swój scenariusz. Dlaczego jest to tak ważne? Bo rysowanie komiksu bez scenariusza jest jak szukanie drogi bez mapy – kiedyś w końcu dotrzemy do celu, pytanie tylko kiedy i jak zawiłą drogą. 

Napisanie scenariusza do komiksu leży po stronie scenarzysty. Scenariusz do komiksu wygląda podobnie jak scenariusz filmowy. Są w nim opisane po kolei wszystkie sceny, czyli – w przypadku komiksu – kadry. W scenariuszu zawarty jest także klimat towarzyszący danej scenie (np. dzień, noc, zima, lato itp.), a także opis bohaterów – ich wygląd, nastrój, mimika, wypowiedzi lub przemyślenia. W scenariuszu komiksowym zawarta jest także narracja i dialogi, które później wylądują w komiksowych chmurkach. 

Skąd się bierze scenariusz do komiksu?

Podstawą dobrego scenariusza do komiksu jest dobry pomysł. Przed przystąpieniem do prac nad scenariuszem, tworzę koncepcję historii – czyli zarys scenariusza, w którym owy pomysł się zawiera. Zarys scenariusza najczęściej pisany jest w formie opowiadanej lub planu wydarzeń.

Zarys scenariusza do komiksu.

Jak wygląda standardowy scenariusz komiksowy?

Gdy już powstanie zarys scenariusza, można brać się za scenariusz. Każdy scenariusz tworzony jest w sposób indywidualny, dostosowany do poruszanej tematyki i wieku odbiorców. Przygotowanie profesjonalnego scenariusza do komiksu jest długotrwałym procesem. Praca nad scenariuszem do jednej strony komiksu (złożonej zwykle z 5/6 kadrów) trwa średnio od 1 do 3 dni, w zależności od poruszanej tematyki i złożoności opowiadanej historii. 

Poniżej prezentuję fragment przykładowego scenariusza do komiksu edukacyjno-historycznego.

Scenariusz do komiksu Zamek z wody i mgły

Scenariusz do komiksu jest niezwykle istotny nie tylko dlatego, że pozwala poukładać myśli i rozplanować fabułę komiksu, ale przede wszystkim znacznie ułatwia współpracę z klientem i późniejszą pracę rysownika.

 

Udostępnij na:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *