Scenariusze do komiksów edukacyjnych, reklamowych, szkoleniowych.

Każdy prawidłowo przygotowany komiks powinien posiadać swój scenariusz. Dlaczego jest to tak ważne? Bo rysowanie komiksu bez scenariusza jest jak szukanie drogi bez mapy – kiedyś w końcu dotrzemy do celu, pytanie tylko kiedy i jak zawiłą drogą.
Napisanie scenariusza do komiksu leży po stronie scenarzysty. Scenariusz do komiksu wygląda podobnie jak scenariusz filmowy. Są w nim opisane po kolei wszystkie sceny, czyli – w przypadku komiksu – kadry. W scenariuszu zawarty jest także klimat towarzyszący danej scenie (np. dzień, noc, zima, lato itp.), a także opis bohaterów – ich wygląd, nastrój, mimika, wypowiedzi lub przemyślenia. W scenariuszu komiksowym zawarta jest także narracja i dialogi, które później wylądują w komiksowych chmurkach.
Skąd się bierze scenariusz do komiksu?
Podstawą dobrego scenariusza do komiksu jest dobry pomysł. Przed przystąpieniem do prac nad scenariuszem, tworzę koncepcję historii – czyli zarys scenariusza, w którym owy pomysł się zawiera. Zarys scenariusza najczęściej pisany jest w formie opowiadanej lub planu wydarzeń.
Jak wygląda standardowy scenariusz komiksowy?
Gdy już powstanie zarys scenariusza, można brać się za scenariusz. Każdy scenariusz tworzony jest w sposób indywidualny, dostosowany do poruszanej tematyki i wieku odbiorców. Przygotowanie profesjonalnego scenariusza do komiksu jest długotrwałym procesem. Praca nad scenariuszem do jednej strony komiksu (złożonej zwykle z 5/6 kadrów) trwa średnio od 1 do 3 dni, w zależności od poruszanej tematyki i złożoności opowiadanej historii.
Poniżej prezentuję fragment przykładowego scenariusza do komiksu edukacyjno-historycznego.
Scenariusz do komiksu jest niezwykle istotny nie tylko dlatego, że pozwala poukładać myśli i rozplanować fabułę komiksu, ale przede wszystkim znacznie ułatwia współpracę z klientem i późniejszą pracę rysownika.
Dodaj komentarz